تبلیغات
وبلاگ تحقیق و مقالات نقشه کشی و طراحی صنعتی - تاریخچه و معرفی مرغک

وبلاگ تحقیق و مقالات نقشه کشی و طراحی صنعتی
 
فراگیری نقشه کشی - رعایت اصول و استاندارد - بکارگیری مناسب
ماشین‌های تراش که ابتدایی ترین نوع ماشینهای افزار بشمار می‌روند، تاریخچه آن بین قرن ۱۷و ۱۸ شروع شده که در ابتدا معمولی ترین و یا قدیمی ترین روش تراش، تراشیدن چوب بوسیله درخت بوده‌ است . در سال ۱۷۹۶ یک انگلیسی به نام فیدمن برای اولین مرتبه ماشین تراشی ساخت که دارای میله پیچ بری بود.......

تاریخچه و معرفی مرغک

 

تاریخچه :

ماشین‌های تراش که ابتدایی ترین نوع ماشینهای افزار بشمار می‌روند، تاریخچه آن بین قرن ۱۷و ۱۸ شروع شده که در ابتدا معمولی ترین و یا قدیمی ترین روش تراش، تراشیدن چوب بوسیله درخت بوده‌ است . در سال ۱۷۹۶ یک انگلیسی به نام فیدمن برای اولین مرتبه ماشین تراشی ساخت که دارای میله پیچ بری بود ، که با عوض کردن چرخ دنده‌های روی محور اصلی و محور پیچ بری می‌توانست پیچهای مختلفی را بسازد بعد از مدتی ماشینهای بهتری از نظر قدرت و دورهای بیشتری ساخته شدکه بنام ماشینهای تراش جعبه دنده‌ای معروف است . این ماشینها دارای جعبه دنده دور و نیز جعبه بار می‌باشد . که به آسانی می‌توان ماشین را خودکار نمود و کارهای مختلف را تراشید .

دستگاه تراش از اجزاء مختلفی تشکیل شده که دستگاه مرغک نیز یکی از این اجزاء میباشد که ما سعی بر تفسیر آن داریم .

 

دستگاه مرغک :

 مرغک ثابت و مرغک بلبرینگی (متحرک) دستگاه مرغک که جنس آن از چدن می‌باشد، می‌تواند بر روی میز حرکت کرده  و در هر نقطه که لازم باشد آن را ثابت کرد و سپس عملیات تراشکاری را انجام داد.این دستگاه دارای محوری توخالی است که داخل آن به شکل مخروطی تراشیده شده ‌است سطح آن کاملا دقیق تراشیده شده و به صورت اینچی و یا میلیمتری در جهت طولی مدرج شده که بوسیله پیچی می‌توان دستگاه مرغک را از محل اصلی خود منحرف کرد. بعلاوه به وسیله پیچ و مهره و بست می‌توان دستگاه مرغک را در روی میز ماشین در هر محل که لازم باشد ثابت کرد. ضمنا هنگام برقوکاری و یا سوراخکاری بوسیله ماشین تراش می‌توان پرهائیکه دارای دنباله مخروطی هستند مستقیما در داخل محور دستکاه مرغک قرار داده و عمل برقوکاری انجام می‌شود . از طرفی برای سوراخکاری از مته‌های دنباله مخروطی و یا سه نظام مته که دارای دنباله مخروطی است استفاده کرد. برای تراشکاری بین دو مرغک باید مرغک ثابت و یا مرغک بلبرینگی (متحرک) را در داخل محور قرار داده و تراشکاری را انجام داد .

برای تراش داخل قطعات بر حسب قطر داخلی آنها از رنده های مختلف و مته مرغک و مته های متعددی از نظر اندازه استفاده می شود  بدین منظور ابتدا پیشانی قطعه مورد نظر را تراشیده و برای اینکه مته در پیشانی کار منحرف نشود مته مرغک زده می شود . و سپس از مته کوچک شروع کرده  و تا مته بزرگ عمل سوراخکاری را ادامه می دهیم به طوری که آخرین مته در حدود 1 تا 2 میلیمتر کوچک از قطر سوراخهای نهائی باشد و بعد از عمل سوراخکاری برای تراش آن از رنده داخل تراشی استفاده می شود .

 

طبقه بندی: تاریخچه و معرفی، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 آذر 1389 توسط امیر حسین .م
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب میهن بلاگ